Kardiyonun Vazgeçilmezi Eliptik Bisiklet Hakkında 7 Şey


Group with senior and young men and women on elliptical treadmill trainer in fitness gym exercising

1990 senesinde piyasalara giren eliptik bisiklet, Larry D. Miller tarafından icat edilmiş. Son günlerde adını sıkça duyduğumuz eliptik bisiklet, kullananlar tarafından oldukça olumlu yorumlar alıyor. Kolay kullanılabilen ve kişiye yüksek miktarda efor harcattıran bu alet, kilo vermeye yardımcı oluyor. Eliptik bisikletin temeli, merdiven tırmanma, koşu bandı ve egzersiz bisikletinin birleşimi olması. Bu üç farklı spor aletinden alacağınız verimi tek bir aletten alabilirsiniz. Eliptik bisiklet sayesinde eklemlerde herhangi bir zorlanma yaratmadan, hafif ya da ağır tempoda egzersiz yapabilirsiniz. Eliptik bisiklet, kilo vermek, kas kazanmak ve vücudun dayanıklılığını arttırmak isteyenler tarafından son derece doğru bir tercih olacaktır.

1. Aerobik egzersiz ekipmanları arasında en faydalısı

Eliptik bisiklet, aerobik egzersiz ekipmanları arasında en faydalısı olarak kabul görüyor. En kısa zamanda en iyi sonucu alabileceğiniz eliptik bisiklet, düzenli ve bilinçli kullanıldığında çok etkili sonuçlar veriyor.

2. Eklemleriniz hasar almaz

Eliptik bisikletin en önemli özelliklerinden bir tanesi, eklemlere alınan darbelerin minimuma indirilmiş olmasıdır. Koşu bandında vücut ağırlığı eklemlere baskı yapar. Eliptik bisiklette ise bacakların aletle sürekli temas halinde olmasından dolayı eklemlerin zemine yaptıkları darbe oranı kısıtlanır. Bu da diz, kalça, sırt gibi eklem sorunlarının yaşanmasını engeller.

3. Kemik erimesine karşı birebir

Kemik erimesi, özellikle yaşlı insanların karşılaştığı bir problemdir. Egzersiz sayesinde kemik erimesinin önüne geçilebilir ve kemik yoğunluğu arttırılabilir. Tabii bu durum yalnızca eliptik bisiklet için değil, çoğu egzersiz için geçerlidir. Eliptik bisikletle az eforla verimli sonuçlar alınacağından dolayı yaşlı kişiler tarafından tercih edilebilir.

4. Vücudun her bölgesini aynı anda çalıştırır

Eliptik bisikletle yapılan egzersizlerde vücudun hem alt hem de üst kısmı aynı anda çalışır. Fakat kollar, sırt gibi vücudun üst kısmı bacaklar, baldırlar gibi vücudun alt kısmına göre daha asgari düzeyde çalıştırılır. Fakat hiç çalıştırmamasından iyidir.

5. Evde kullanım açısından koşu bandına kıyasla daha iyi sonuçlar verir

3 farklı spor aletinden alacağınız verimi alabileceğiniz eliptik bisiklet, minimum seviyede elektrik harcar. Koşu bandına kıyasla kaplayacağı yerden de tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda sürekli bakım ihtiyacı gerektirmez.

6. Kilo almak isteyenler de tercih edebilir

Yalnızca kilo vermek isteyenler değil, kilo almak isteyenler de eliptik bisikletle egzersiz yapabilir. Aynı zamanda geriye doğru pedal çevirme özelliği bulunan alet sayesinde farklı kaslar çalıştırılabilir.

7. Kasları güçlendirir ve dayanıklılığı arttırır

Bacak kaslarının yanı sıra kol kaslarını da güçlendirir. Aynı zamanda karın ve sırt bölgesindeki kaslar da eskiye
oranla daha güçlü hale gelir. Eliptik bisiklet vücudunuzun direnç seviyesini yükseltir. Direnç seviyesiniz yani dayanıklılığınız ne kadar yüksek olursa, kendinizi bitkin ve halsiz hissetmeden diğer işlerinizi de yürütebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

494

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırmayın!