Çin’in Ay’a Götürdüğü Pamuk Tohumları Filizlendi


teyit.org’un aktardığı habere göre;

Deney Chang’e 4 isimli uzay aracının Ay’a götürdüğü kapalı bir kutuda gerçekleşmiş

Çin’de yayın yapan People’s Daily isimli gazete Twitter’da 14 Ocak 2019’da attığı bir tweette insanlığın Ay’da yaptığı ilk biyolojik deneyin sonucu tohumların Ay’da filizlendiğini belirtti.

 

 

Atılan tweette paylaşılan fotoğrafta filizlenen tohumlar görülebiliyor. Filizlenen tohum pamuk bitkisine ait.

 

China News, 15 Ocak 2019 tarihli bir haberinde deney hakkında Çongçing Eyaletinde yapılan bir basın açıklamasına yer veriyor. Bu basın açıklamasında Çongçing Üniversitesi Başkan Yardımcısı ve söz konusu deneyin başında bulunan isim Liu Hanlong muhabirlerin proje hakkındaki sorularına cevap veriyor.

Hanlong’un aktardığı bilgilere göre Chang’e 4 isimli uzay aracı 3 Ocak 2019’da Ay’ın güney kutbunda bulunan Aitken havzasına iniş yapmış. Uzay aracı beraberinde deney için uygun ortamın sağlandığı kapalı bir kutu getirmiş. Bu kutu bir hava akım sistemini barındırıyor ve yetişmesi planlanan bitkilerin uygun sıcaklık ve koşullarda bulunmasını sağlıyor.

Deneyde 6 çeşit organizma kullanılmış

Liu Hanlog bu kutuda patates, fare kulağı teresi, kolza tohumu, pamuk, sirke sineği ve maya bulunduğunu ifade ediyor. Kutunun toplam ağırlığı içerisindeki su ve hava ile birlikte 2,608 kilogram. Kutunun içerisindeki deney 12 Ocak 2019’da saat 20.00’da başlamış ve bu andan itibaren gelişmeleri kaydetmek amacıyla tam 170 adet fotoğraf çekilmiş. Sosyal medyada paylaşılan ve pamuk tohumu filizini gösteren fotoğraf da bunlardan biri.

Hanlong açıklamasının devamında kutu içerisinde büyümekte olan bitkilerin oksijen ürettiğini sineklerin ise bu oksijeni kullanarak bitkiler için karbondioksit ürettiklerini ifade ediyor.

Liu Hanlong son olarak deneyin asıl amacının insanların bilim hakkındaki farkındalıklarının derinleştirilmesi, popüler bilim araştırmalarına katkı sağlanması ve Çin’in Ay üzerinde yürüttüğü diğer projelere katkı sağlanması olduğunu belirtiyor.

South China Morning Post’taki bir habere göre Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) eğer deney uzun sürede başarıya ulaşırsa kutularda ilk çiçek türlerinin de yetişebileceğini belirtiyor. Chinhua Net’te yer alan bir haberde ise CNSA, daha önce Dünya üzerinde böyle bir deney için uygun mikroklima ve koşulların yaratılmadığını, bu deneyin ilk olacağını belirtiyor.

Filizlenen tohumlar bir süre sonra solmuş

BBC’de 17 Ocak 2019’da yayımlanan bir haberde Çin Ulusal Uzay İdaresinin birkaç gün önce filizlenen tohumların Ay’ın karanlık yüzeyinde sıcaklığın eksi 170 santigrat dereceye kadar düşmesi sebebiyle solduğu açıklamasına yer veriliyor.

Habere göre Chang’e 4 aracı 13 Ocak günü Ay’ın karanlık yüzünde gece olduğu için “uyku moduna” geçmiş. Ay’da geceler iki hafta sürüyor. Açıklamalara göre iki haftanın sonunda araç tekrar aktif hale geçecek.

Pedram Türkoğlu, Evrim Ağacı’ndaki yazısında Ay’da çok ince bir atmosferin olduğunu bunun da geceleri sıcaklığın eksi 173 dereceye kadar inebilmesine neden olduğunu ifade ediyor. Türkoğlu ayrıca düşük kütle çekimi ve dengesiz sıcaklık nedeniyle de filizlenmenin oldukça zor olabileceğini söylüyor.


Like it? Share with your friends!

495

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırmayın!